Späť na novinky

Vplýva farba vozidla na nehodovosť?

31. Október 2023RPZV

výstražný trojuholník pri dopravnej nehode
Zdroj: freepik

Pri kúpe auta sa ľudia delia do dvoch skupín. V prvej sú tí, ktorí si dávajú záležať na výbave a technológiách. Do druhej zas patria tí, ktorým záleží skôr na dizajne a farbe. Nech patríte do ktorejkoľvek z týchto skupín, vedeli ste o tom, že výberu farby vášho vozidla by ste mali venovať dostatok času? Môžete totiž predísť nehode.

Nejde totiž len o to, ako bude vaše auto vyzerať navonok, no aj o bezpečnosť jazdy. Ukázalo sa, že farby auta môžu byť jedným z faktorov vzniku dopravných nehôd.

Podľa štúdie z roku 2007 ( An investigation into the realationship between vehicle colour and crash risk, Monash University – Accident Research Centre, 2007 ), ktorá sa zaoberala práve skúmaním vzťahu medzi farbou áut a rizikom nehody prostredníctvom analýzy výsledkov skutočný nehôd je zrejmé, že z hľadiska rizikovosti sú za najbezpečnejšie považované vozidlá bielej farby. Táto farba je totiž jasná, dobre viditeľná a zároveň kontrastná s vozovkou a okolím. A to aj v prípade nepriaznivých svetelných podmienok, ako je súmrak, hmla, dážď či noc. Okrem bielej sú však bezpečné aj krémové, béžové a žlté autá.

biele a svetlé autá sú jasne viditeľnejšie oproti autám inej farby
Zdroj: freepik

Najnebezpečnejšou farbou je čierna, ktorá je problémová kvôli jej zníženej viditeľnosti pri slabom osvetlení, alebo v noci. Riziko nehody sa však zvyšuje ešte viac v prípade, že vozidlo nedisponuje správnym osvetlením. Popri čiernej za nebezpečné farby možno označiť aj sivú, striebornú, modrú a červenú.

Hoci sivé a strieborné autá prichádzajú aj vo svetlejších tónoch a mnohí ich tak považujú za bezpečnejšie, opak je pravdou. Tieto farby splývajú s vozovkou, čo znižuje ich viditeľnosť pre ostatných vodičov.

čierne autá sú najnebezpečnejšie
Zdroj: freepik

Ak sa pýtate, prečo je medzi nebezpečnými farbami aj viditeľná červená, odpoveď vás možno zaskočí. S vyšším rizikom nehôd sa spájajú najmä kvôli ich výraznosti. Červená totiž priťahuje viac pozornosti, a zároveň si ju mnohí spájajú so športovými a pretekárskymi autami značky Ferrari, ktoré sú známe aj svojou rýchlosťou.

Šoféri v tom majú jasno

Čo sa týka obľúbenosti farieb, aj v tomto prípade vedie suverénne biela, ktorú uprednostňuje až 34 % európskych vodičov. Nebezpečná čierna je voľbou číslo 2, pričom vodiči preferujú tú s metalickým efektom. Až 21 % áut na európskych cestách bolo práve čiernych.

Treťou najpopulárnejšou farbou na cestách je šedá. Výnimkou však nie sú ani farby, ako modrá, červená a zelená, pričom tieto farby sa môžu objavovať v rôznych odtieňoch a intenzite.

Dokonca viacfarebné vozidlá sú pomerne bežným javom. Kto by si nespomínal na ikonické VW Polo Harlekín? Pestrofarebný hatchback pôvodne navrhnutý len pre účely propagácie, ktorý mal každý diel v inej farby. Náhodná kombinácia modrej, červenej, žltej a zelenej minimalizovala šancu nájsť dva identické kusy. A tiež minimalizuje možnosť prehliadnutia, pretože ide o koncept, ktorý by krásne vynikol v dnešnej premávke farebne prevažne nevyčnievajúcich áut.
Štúdia síce o ňom nič nehovorí, no rozhodne môžeme skonštatovať, že na cestách vzbudí pozornosť.

pestrofarebný Volkswagen Polo Harlekín, ktorý na cestách určite vynikne
Zdroj: Volkswagen

Pomôcť môže aj preverenie vozidla

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že farba vozidla nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje bezpečnosť na cestách. Okrem schopností vodiča, stavu vozidla a dodržiavania dopravných pravidiel sú v hre aj iné faktory, na ktoré by mali dbať predovšetkým majitelia ojazdených vozidiel.

Kúpa ojazdeného vozidla je v súčasnosti obľúbenou možnosťou mnohých Slovákov. Veľká časť z nich však nevie o výhodách overenia vozidla cez AUTO-Pass.

Vďaka overeniu auta, o ktoré máte záujem, môžete získať prístup k informáciám o problémoch, ktoré by ste voľným okom zrejme nepostrehli. Keď už o nich budete vedieť, budete sa môcť postarať o to, aby maličkosti neprerástli do problémov väčších rozmerov, ktoré by mohli ohroziť nielen bezpečnosť posádky, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

S výnimkou vyššie uvedených informácií, ku ktorým získate rýchly prístup, možno odhalíte plánovaný podvod. Preverenie vozidla je skvelým krokom, vďaka ktorému zistíte aj to, či nie ste obeťou nekalých praktík predajcu pri stáčaní kilometrov. Dozviete sa, či deklarovaný stav zodpovedá realite.

Zmenu farby musíte nahlásiť

Ak by ste mali záujem o oživenie vzhľadu vášho vozidla novou farbou, je dôležité mať na pamäti, že farba je údaj uvedený v registračných dokladoch vozidla (Osvedčenie o evidencii časť I a II). Zákon vás zaväzuje, aby ste do 30 dní od trvalej zmeny farby osobne oznámili túto skutočnosť orgánu Policajného zboru, kde je vozidlo registrované.

Pred podaním žiadosti o zmenu evidenčných údajov je potrebný odborný posudok o kontrole originality s výsledkom "spôsobilé", ktorý nie je starší ako 15 dní. Zmena farby vozidla si teda vyžaduje aj predchádzajúce absolvovanie základnej kontroly originality. Legalizácia odcudzeného vozidla je totiž nezriedka spojená so zmenou jeho pôvodnej farby.

pohľad z výšky na vozidlá na diaľnici
Zdroj: freepik

Reklamné fólie a zmena farby

Zmena farby vozidla môže byť dosiahnutá aj pomocou nalepenia fólie, napríklad pre účely reklamy. Ak nový vzhľad vášho auta pôsobí dojmom inej farby, ako je pôvodná, je nevyhnutné aktualizovať evidenčné údaje, a to rovnakým postupom ako pri zmene farby.

Ministerstvo dopravy SR zdôrazňuje, že „z hľadiska policajnej praxe je rozhodujúce, ako vyzerá vozidlo z celkového vizuálneho hľadiska, čo je dôležité pre plnenie úloh Policajného zboru, nakoľko farebné vyhotovenie vozidla sa používa aj ako jeden z dôležitých identifikátorov vozidla v systéme pátrania po vozidlách“.

Čo ak však máte nalepenú fóliu, ale vozidlo nepôsobí dojmom inej ako pôvodnej farby? Napríklad, v súčasnosti populárne olepenie strechy bielou fóliou. V tomto prípade ide o čiastočnú zmenu farby, ktorá môže byť zaznamenaná ako doplnková v evidencii vozidiel. Postup zápisu je odporúčaný a nevyžaduje kontrolu originality.

Na záver by sme radi dodali že hoci farba auta môže ovplyvniť pravdepodobnosť vzniku nehody, šoférske návyky zostávajú hlavným faktorom bezpečnej jazdy. Dodržujte pravidlá cestnej premávky, prispôsobte jazdu počasiu a stavu vozovky a zbytočne neriskujte.

Článok v PDF verzii

Vplýva farba vozidla na nehodovosť?